Neklonujeme, dodáváme MES
Zajímá vás, co má společného kvalitní švýcarský nůž a MES?
Kontaktujte nás

Ředitel výroby je tu od toho, aby řídil. K práci musí mít dostatek podkladů a klid, měl by samozřejmě vědět, kdo co dělá a v jakém stavu jsou výrobní zakázky. Nemůže být na všech místech současně a klonování také zatím problém neřeší.
Vznikl tak rébus, který se podařil rozlousknout systému MES. Možná udělal čáru přes rozpočet genovým inženýrům, ale uznejte sami – ředitelé přeci nejsou pokusní králíci!

Zastavme klonování!
Pokud je vám bližší efektivita práce než klonovací experimenty, jste na správném místě! K získání přehledu o výrobě potřebujete kvalitní nástroj. MES je jako kvalitní švýcarský nůž, nabízí více funkcí v jednom balení.

 

MES neboli Manufacturing Execution Systems jsou systémy, které umí řídit výrobní procesy a poskytovat data pro zvýšení produktivity. Komunikují se stroji, evidují práci a vyrobené kusy nebo například sbírají data potřebná k vytváření reportů a sledování efektivity výrobního procesu. Například ve společnosti KBA-Grafitec jsme náš systém integrovali do stávajícího ERP. Největší změnou byl přesun odpovědnosti evidence událostí ve výrobě přímo na pracovníky.

Ve výrobě a skladech společnosti jsou tak dnes využívány stacionární terminály pro evidenci výkonů a produktivity výroby (zakázky, operace, časy, pracovníci, pracoviště). K tomu někteří pracovníci používají mobilní terminály, s nimiž kontinuálně evidují toky materiálu. Ke sledování všech operací slouží čárové kódy, jež jsou zárukou přesného vstupu pro různé úrovně evidence.

Stěžejní požadavky:

obraz3Přesná a včasná data pro plánování výroby a nákupu
obraz2Přehled o stavu zakázek
obraz1Přehled o využití výrobních zařízení a časového fondu pracovníků
obraz4Jednouché zadání údajů pro operátory na „tři kliknutí“, s možností okamžitého použití po dvouhodinovém školení.

Sledování

Na základě odpisu vyrobených kusů máte přehled o rozpracované výrobě na jednotlivých pracovištích a lhůtách dokončení. Umíte přesněji vytvořit výrobní plán a víte, že se na něj můžete spolehnout. Víte, kdy přesně co a kdy máte nakoupit.

Přehled

Stav výroby lze zobrazit kdekoliv na počítači v kanceláři, na velkoplošné obrazovce přímo na hale či na chytrém telefonu na služební cestě. Veškerá data se sbírají v reálném čase a přehled o celé výrobě je aktuální a platný v každém momentě.

Zpětná

Systém eviduje veškerou historii výroby, výrobních procesů – kdo, kdy a na čem pracoval, z jakého materiálu, případně za jakých podmínek, byl konkrétní kus vyroben. Informace jsou významné pro jakékoliv reklamace ve výrobě.

Zásobování

Na pracoviště je materiál automaticky objednáván a doplňování probíhá dle skutečných aktuálních potřeb výroby.

Přehled

Sledování prostojů a jejich příčin, a které nejkritičtější příčiny snižují využití strojů. Přehled o využití časového fondu a přidělování odměn lze založit na skutečně odvedené práci.

 

Buďte úspěšní jako MESsi
Stejně jako nikdo nedokáže naklonovat jednoho z nejlepších fotbalistů na světě, tak ani vaši vedoucí pracovníci se neznásobí po mávnutí kouzelným proutkem. Od toho tu jsou systémy MES. S jejich pomocí budete mít přehled o aktuální situaci, ale také se vám otevře cesta k budování a změně procesů, například plánování výroby a řízení skladu.

ŠKODA

Strojírenská společnost chtěla sledovat efektivitu výroby a práce zaměstnanců na jednotlivých zakázkách a pracovištích. Nyní mohou její vedoucí zaměstnanci získávat přesné informace z výrobních stanovišť. Díky tomu přesněji stanoví termín dokončení zakázky, zrychlil se tok detailních informací směrem k managementu, a také se zvýšila produktivita pracovníků ve výrobě.

ŠKODA

Cílem předního výrobce elektrických pohonů a trakčních motorů pro trolejbusy, tramvaje, lokomotivy, metro a důlní vozidla bylo identifikovat prostoje ve výrobě, vizualizovat aktuální plán výroby a také evidovat práci na výrobních objednávkách. Díky užití systému MES tak má vedení společnosti přesný přehled o stavu výroby, zároveň se zrychlil výrobní proces a efektivita práce zaměstnanců.

MITAS

Tento světový výrobce pneumatik se sídlem v Praze nasadil systém MES kvůli sběru technologických dat z výroby ve své pobočce v USA. Systém sbírá aktuální data z vulkanizačních lisů a zpracovává je do tabulkové a grafické podoby s cílem sledovat, vyhodnocovat a potvrzovat kvalitu finálních výrobků z místa, které je geograficky vzdálené.  Díky těmto datům může český management detailně sledovat proces výroby a efektivně ho optimalizovat.

COVERIS

Evropský výrobce obalů si pro svůj závod v Německu vybral MES proto, aby prostřednictvím sběru dat z výroby zvyšoval produktivitu výrobních strojů. Díky této volbě může nyní management společnosti pečlivě sledovat data z výroby a následně s nimi pracovat. Navíc zaměstnancům nyní ubylo papírování a mohou se více soustředit na podstatnou práci.

Eissmann

Německý rodinný koncern vyrábějící součásti pro obložení a kompletní interiér vozidel sleduje pomocí MES technologické operace kritických dílů, které souvisejí především se zabudováním airbagů. MES umožňuje sledovat realizaci všech výrobních operací a plnění kritérií kvality pro dané díly. Součástí projektu je také integrace na systém SAP. K nasazení dojde v 17 závodech po celém světě.

Futaba

Japonský výrobce komponent pro automobilový průmysl dostal od svého zákazníka firmy Faurecia požadavek na značení a sledovatelnost dílů ve výrobě. Zákazník požadoval, aby se na výrobek tiskl přímo ve výrobě štítek, který bude jednoznačně identifikovat každý vyrobený kus. Přínosem nasazení MES bylo splnění zákaznických požadavků, zajištění stoprocentní traceability a kontrola kvality.

Jsi člověk?

Vložte do políčka součet 17 + 1 jako důkaz, že jste človek.
Petra Troblová
Marketing Manager
AIMTEC a. s.
Hálkova 32
301 22 Plzeň
Česká republika

GSM: +420 724 284 141
Tel.: +420 377 225 215

petra.troblova@aimtec.cz
www.aimtec.cz
Map On